Graf: Operačný systém - Celosvetové dodávky zariadení


Pozrite sa na niektoré zaujímavé skutočnosti, grafy a obrázky na tému Operačný systém - Celosvetové dodávky zariadení tu. Operačný systém (OS) je softvér, ktorý spravuje zdroje počítača a poskytuje programátorom rozhranie na prístup k týmto zdrojom. Operačný systém tiež spracúva systémové dáta a vstupy od používateľa a odpovedá alokovaním a spravovaním úloh a interných zdrojov počítača ako služby pre užívateľa. OS vykonáva základné úlohy ako kontrola a alokovanie pamäte, pridelenie priority systémovým požiadavkám, kontrola vstupných a výstupných zariadení, umožnenie pripojenia do siete a správa súborov. Operačné systémy môžeme nájsť takmer vo všetkom, čo obsahuje integrované obvody, od osobných počítačov, cez internetové servery, mobilné telefóny, hudobné prehrávače, routre, switche, herné konzoly, digitálne kamery, až po šijacie stroje či teleskopy. (Zdroj: Wikipedia.org) Aká je súčasná situácia v predaji - a výhľad operačných systémov do budúcnosti? Na koľkých nových zariadeních budú inštalované každý rok? Medzi zariadenia tu patrí notebooky a stolné PC, tablety, ultramobiles a mobilné telefóny.Operačný systém - Celosvetové dodávky zariadení: 2017

Android: 1.469 (miliardy)

Windows: 570.937 (milióny)

iOS/MacOS: 504.147 (milióny)

RIM: 24.121 (milióny)

Ostatné: 396.959 (milióny)

O tuto hodnotu sa zmenil počet smartphonov s Androidom na svete, od chvíle, kedy ste prišli na túto stránku:

Zdieľajte tento graf s priateľmi:      
    
    
Vložte tento graf na vašu webovú stránku: Odkaz na tento graf:
Stačí len skopírovať kód (CTRL + C) - a vložte ho (CTRL + V) do kódu vašej webovej stránky.

Ako čítať tento graf: Tento graf zobrazuje vybrané premenné a ich vzťahy. Čo to môže znamenať? Delenie čísel: Napríklad, ak rozdelíte finančnú čiastku podľa počtu osôb, potom zistená hodnota hovorí, koľko z čiastky pripadá na jednu osobu. Percentá: Percentá povedajú, aká časť celku je daná hodnota. Napríklad, 25 % je štvrtina celku, 50 % znamená polovicu celku, 100 % znamená celok. Tu si môžete prezrieť definície ostatných premenných používaných v grafu vyššie:

Android je rozsiahla open source platforma, ktorá vznikla najmä pre mobilné zariadenia (smartphone, PDA, navigácie, tablety). Zahŕňa v sebe operačný systém (založený na jadre Linux), middleware, používateľské rozhranie a aplikácie. Vyvíja ho konzorcium Open Handset Alliance, ktorého cieľom je progresívny rozvoj mobilných technológií, ktoré budú mať výrazne nižšie náklady na vývoj a distribúciu, a zároveň spotrebiteľom prinesú inovatívne používateľsky prívetivé prostredie. Pri vývoji systému boli brané do úvahy obmedzenia, ktorými disponujú klasické mobilné zariadenia ako výdrž batérie, menšia výkonnosť a málo dostupnej pamäte. Zároveň bolo jadro Androidu navrhnuté pre prácu na rôznom hardvéri. Systém tak môže byť použitý bez ohľadu na chipset, veľkosť či rozlíšenie obrazovky. (Zdroj: Wikipedia.org)

Microsoft Windows je názov pre sériu niekoľkých rodín operačných systémov od spoločnosti Microsoft. Microsoft prvýkrát uviedol pod názvom Windows operačné prostredie v novembri 1985 ako nadstavbu pre operačný systém MS-DOS v snahe odpovedať na narastajúcu popularitu grafických používateľských rozhraní. Microsoft Windows časom získal dominantné postavenie na celosvetovom trhu osobných počítačov. V súčasnosti je jeho podiel okolo 90 % s klesajúcou tendenciou, kvôli stúpajúcej popularite alternatívnych operačných systémov, ako napr. Linux či Mac OS X. Aktuálna klientská verzia operačného systému Windows je Windows 8; aktuálna verzia pre servery je Windows Server 2012. (Zdroj: Wikipedia.org)

iOS (predtým iPhone OS) je označenie pre operačný systém od firmy Apple Inc., ktorý je určený pre mobilné zariadenia tejto spoločnosti: mobilný telefón iPhone, hudobný prehrávač iPod Touch a tablet iPad. V dobe, kedy ešte nebol uverejnený oficiálny názov, sa tento systém často označoval ako OS X, do uvedenia verzie 4 sa potom oficiálne nazýval iPhone OS. (Zdroj: Wikipedia.org)
Graf: Operačný systém - Celosvetové dodávky zariadení - 2014


Na grafe nižšie môžete vidieť podiel na trhu (predaj) hlavných operačných systémov, ako boli predpovedané pre rok 2014.

Operačný systém - Celosvetové dodávky zariadení: 2014

Android: 1.07 (miliardy)

Windows: 397.533 (milióny)

iOS/MacOS: 359.483 (milióny)

RIM: 27.15 (milióny)

Ostatné: 702.786 (milióny)


Zdieľajte tento graf s priateľmi:      
    
    
Vložte tento graf na vašu webovú stránku: Odkaz na tento graf:
Stačí len skopírovať kód (CTRL + C) - a vložte ho (CTRL + V) do kódu vašej webovej stránky.

Hlavné zdroje dát: Gartner, 2013. Prečítajte si viac o dátových zdrojoch.

 

WikiFigures je projekt Bispiral, s.r.o. Obsah je k dispozícii v rámci rôznych licencií v závislosti od zdroja informácií. Pri použití grafov z WikiFigures na vašich webových stránkach môžete obvykle použiť túto licenciu: CC BY 3.0. Uvádzajte zdroj dát a odkaz na príslušnú stránku s grafom WikiFigures. | Prečítajte si o knižniciach JavaScript, ktoré boli použité na vytvorenie grafov na WikiFigures. | Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá tohto webu a ochrana súkromia